روش تزریق
  روش تزریق زیفرون

 

ابتدا کارت رنگی راهنمای تزریق را بر داشته  و از محل تزریق قبلی خود مطمئن شوید و محل جدید را با توجه به شماره های درج شده انتخاب کرده و با یک خودکار یا مداد آن را علامت بزنید. این عمل جهت به یاد آوردن ترتیب نواحی تزریق در دفعات بعدی کمک کننده است. در صورتی که ناحیه مورد نظر از قبل متورم، قرمز و یا دچار هر گونه آسیب شده است، از تزریق در آن محل خودداری کنید و طبق جدول نقطه بعدی را جهت تزریق انتخاب کرده و علامت بزنید.

-پس از انتخاب ناحیه تزریق با توجه به جدول یاد شده، پد الکلی دوم را باز کرده و محل تزریق را با استفاده از آن و در یک جهت ضد عفونی نمایید. سپس منتظر شوید تا الکل ناحیه خشک شود.

-سرنگ حاوی دارو را دوباره بررسی نمایید. دارو باید کاملا شفاف و سرنگ فاقد حباب باشد. سپس درپوش محافظ آن را بردارید.


-پوست محل تزریق را بین دو انگشت اشاره و شست گرفته و به پوست ناحیه چین بدهید.
-سرنگ را به شکل مداد در دست گرفته و به طور کاملا عمودی و با یک حرکت سریع وارد پوست نمایید.-سپس پوست را رها کرده و سرنگ را در جای خود ثابت نگه دارید.


 

-تزریق را به آرامی انجام دهید، بهتر است مدت تزریق حدود 5 ثانیه باشد. در صورت پدیدار شدن خون در داخل سرنگ هنگام تزریق، آن را بلافاصله خارج کرده و از یک جعبه دیگر حاوی سرنگ و داروی جدید جهت آماده سازی و تزریق استفاده کنید.

-پس از تزریق جهت جلوگیری از نشت دارو 15-10 ثانیه سوزن را در محل تزریق نگه داشته سپس آن را خارج نمایید. محل تزریق را با پنبه خشک (فاقد الکل) کمی فشار دهید و از ماساژ دادن آن و یا قرار دادن کمپرس سرد و یا گرم خودداری کنید.

-درپوش پلاستیکی سوزن را روی آن قرار دهید و با رعایت نکات ایمنی سرنگ را به دور بیاندازید.