عوارض جانبی
بعضی از عوارض جانبی این دارو چیست؟

کلیه داروها ممکن است باعث عوارض جانبی شوند. اگرچه بسیاری از بیماران دچار عارضه جانبی نشده و یا فقط عوارض خفیفی را بروز می دهند. در صورتی که هر کدام از عوارض زیر و یا عوارض دیگر باعث ایجاد مشکلات در شما گردید، با پزشک خود تماس بگیرید:

• عوارض در محل تزریق (مانند خارش، قرمزی، درد، تورم، زخم، کبودی). جهت کاهش این عوارض، محل تزریق را به صورت چرخشی و طبق جدول رنگی راهنمای نواحی تزریق انتخاب کرده و از تزریق در محلی که از قبل دارای مشکل می باشد، خودداری کنید. دقت کنید که هرگز دو تزریق پی در پی را در یک نقطه انجام ندهید.
استفاده از کمپرس سرد چند دقیقه قبل و بعد از تزریق زیفرون، می تواند در تسکین و کاهش درد حین تزریق کمک کننده باشد.
نگهداری فرآورده به مدت حداقل یک ساعت در دمای اتاق به هم دما شدن فرآورده با دمای محیط کمک می کند و بدین وسیله درکاهش احتمال بروز درد تزریق می تواند بسیار موثر باشد.

• علایم شبه سرما خوردگی. این عوارض شامل سردرد، ضعف، تب، لرز، بدن درد و تعریق می باشند. داروهای ضددرد ملایم مانند استامینوفن در این موارد مفید می باشند. این عوارض در ابتدای شروع درمان با دارو بیشتر دیده شده و عمدتا با ادامه مصرف دارو و به مرور زمان کاهش می یابند و یا حتی برطرف می شوند. در صورت بروز هر یک از این عوارض، استفاده از داروهای مسکن و یا تب بر یک ساعت قبل و یا بعد از تزریق کمک کننده است.
نکته مهم دیگر در جهت کاهش این عوارض این است که دارو را همیشه در یک زمان معین و منظم و ترجیحا در ساعات اولیه شب تزریق کنید تا بروز این علایم بیشتر در زمان خواب  بوده و در طول روز کمتر موجب ناراحتی شوند.
• افزایش آنزیم های کبدی.
• شکم درد
• تغییرات الگوی خواب
• ضعف و خستگی
• سردرد.
باید توجه داشت که لیست فوق بیانگر تمامی عوارض جانبی این دارو نمی باشد. درصورتی که در مورد عوارض جانبی ویا توصیه های پزشکی مربوط به آن ها سئوالاتی دارید، با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

لطفا جهت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از زیفرون، نکات مرتبط با تزریق و عوارض جانبی فرآورده از لینک های زیر استفاده نمایید.