علایم بیماری ام اس:
بیماری ام اس باعث تظاهرات گوناگ

علایم بیماری ام اس:

بیماری ام اس باعث تظاهرات گوناگونی می شود. بسیاری از بیماران تعداد کمی از علایم را نشان می دهند و اینکه بیمار  تمام نشانه های ام اس را بروز بدهد، بسیار غیر محتمل است. در بسیاری از مواقع نشانه های ام اس غیر قابل پیش بینی است.
بعضی از بیماران متوجه می شوند که علایم آن ها در طول زمان به تدریج بدتر می شوند. به صورت شایع تر، علایم در زمان های مختلف ظاهر شده و از بین می روند. زمان هایی که علایم به صورت ناگهانی بدتر می شوند را عود (حمله) نامیده ودوره هایی که علایم بهبود یافته ویا از بین می روند را فرونشینی می نامند.
حملات می توانند در هر زمانی رخ داده وعلایم با هر حمله ممکن است متفاوت باشد. اگر چه حملات معمولا بدون دلیل خاصی اتفاق می افتند، بسیاری از عوامل مانند عفونت ها، استرس و یا حتی آب و هوای بسیار گرم می توانند باعث تحریک حملات ام اس شوند. علایمی که در هر حمله بروز می کنند بستگی به این دارد که کدام قسمت یا قسمت هایی از مغز ونخاع درگیر حمله ام اس شوند. ممکن است که فقط یک علامت در یک قسمت از بدن ایجاد شده ویا نشانه های گوناگون در بخش های مختلف از بدن بروز کنند. این نشانه های بالینی به این دلیل به وجود می آیند که سلول های عصبی درگیر شده، از عملکرد صحیح باز می مانند.

اختلالات بینایی
اولین علامت ام اس در حدود   بیماران مبتلا، مشکلات بینایی می باشد. ممکن است التهاب (تورم) عصب بینایی اتفاق افتاده که آن را "نوریت اپتیک" (Optic Neuritis) می نامند. نوریت اپتیک باعث درد در پشت چشم وهمچنین درجاتی از دست رفتن بینایی می شود واین علامت به طور معمول فقط یک چشم را درگیر می کند. سایر علایم بینایی شامل تاری دید و یا دوبینی می باشند.

اسپاسم وگرفتگی عضلانی
لرزش و اسپاسم در بعضی از عضلات بدن ممکن است بوجود بیاید. این علایم به دلیل آسیب به اعصابی است که به این عضلات پیغام می رسانند. بعضی از عضلات ممکن است به شدت منقبض (کوتاه) شده وسپس سفت شوند واستفاده از آن ها مشکل شود که این اتفاق را اسپاستیسیتی (گرفتگی) می گویند.

درد
در بیماران مبتلا ام اس، دو نوع اصلی درد وجود دارد:
• درد نوروپاتیک:
این درد ناشی از صدمه به فیبرهای عصبی بوده و تظاهر آن شبیه فروکردن چاقو ویا احساس سوزش در نقاطی از پوست بدن است. همچنین قسمت هایی از پوست بدن ممکن است بسیار حساس شوند.
• درد عضلانی-اسکلتی:
این نوع از درد در هر عضله ای که دچار اسپاسم یا گرفتگی شده باشد، می تواند بروز کند.

خستگی
خستگی شدید یکی از علایم شایع بیماری ام اس می باشد. این خستگی شدیدتر از خستگی معمول است که به دنبال فعالیت ویا ورزش، انتظار آن را داریم. این خستگی به حدی است که حتی گاهی می تواند تعادل ویا تمرکز بیماران را برهم بزند. درمان های دارویی وغیر دارویی متعددی برای خستگی وجود دارد که اغلب ترکیبی از راهکارهای گوناگونی شامل استراحت، فیزیوتراپی ونرمش های ملایم می باشند.

افسردگی و مشکلات روحی -روانی
بیماران ممکن است بدون دلیل خاصی و به راحتی بخندند ویا گریه کنند. همچنین ممکن است بعضی از بیماران در بعضی از مراحل بیماری ام اس، مبتلا به علایم افسردگی ویا اضطراب شوند. در این مرحله مراجعه به پزشک وگفتگو درباره این نشانه ها بسیار اهمیت دارد، زیرا درمان های موثری برای اینگونه علایم اضطراب وافسردگی وجود دارند.

سایر علایمی که در بیماری ام اس بوجود می آیند
• بی حسی و یا گزگزکردن در نقاطی از پوست بدن مانند دست و پا. این نشانه می تواند شایع ترین علامت در اولین حمله ام اس باشد.
• ضعف ویا فلج در بعضی از اندام ها که حتی می تواند باعث اختلال در تحرک شود.
• اختلالات تعادلی ویا عدم هماهنگی اندام ها.
• مشکلات در تمرکز و توجه.
• لرزش و اسپاسم در بعضی از عضلات.
• گیجی و منگی و سرگیجه.
• اختلال در دفع ادرار و مدفوع (مانند بی اختیاری ادرار و یا یبوست).
• اختلالات جنسی مانند اختلالات نعوظ در آقایان و یا کاهش میل جنسی در آقایان وخانم ها.
• اشکال در تکلم.

علایم ثانویه
این نشانه ها معمولا در مراحل دیرتر بیماری ام اس و وقتی که بعضی از علایم فوق دایمی شدند، بروز می کنند و شامل انقباضات دایمی و غیر عادی مفاصل، عفونت های ادراری، پوکی استخوان، تحلیل عضلات و کاهش تحرک می باشند.