موثرترین اینترفرون در درمان بیماری ام اس
کاهش استرس بیماران با دسترسی آسان و همیشگی به دارو
آموزش و پشتیبانی بیماران توسط تیم پرستاری مجرب در سراسر کشور

زریق زیر جلدی دارو، به صورت یک روز در میان انجام می شود، که توصیه می شود، در شروع استفاده از این دارو حتما طبق جدول زیر به تدریج دوز دارو را افزایش دهیم.
حجم تزریقی درصدی از دوز توصیه شده جهت مصرف زمان شروع زیفرون

زمان شروع زیفروندرصدی از دوز توصیه شده جهت مصرفحجم تزریقی
هفته اول  و دوم25%0.25 میلی لیتر
هفته سوم و چهارم50%0.5 میلی لیتر
هفته پنجم و ششم75%0.75 میلی لیتر
هفته هفتم به بعد100%یک میلی لیتر

نحوه نگهداری داروی زیفرون

• بسته حاوی داروی زیفرون را باید در یخچال و در دمای 8-2 درجه سانتی گراد نگه داری کرده و از یخ زدگی و قراردادن آن در داخل فریزر خودداری کنید.
• حداکثر در طی سه ساعت بعد از ترکیب نمودن پودر لیوفیلیزه زیفرون با حلال مربوطه، مجاز به استفاده از فرآورده می باشید.
• فرآورده دارویی را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.

در هنگام مصرف این دارو چه نکاتی را باید بدانیم؟

• به دندانپزشک، جراح و یا سایر پزشکان خود بگویید که در حال استفاده از این دارو هستید.
• در صورتیکه مبتلا به بیماری قلبی، تیروئید، کبدی و یا اعصاب و روان هستید به پزشک خود اطلاع دهید.
• آیا آزمایش خون شما بررسی شده است.
در طی مصرف این دارو از روش های مطمئن ضد بارداری استفاده کنید.

در صورت فراموش کردن یک دوز چه کار کنیم؟

• به محض این که دوز فراموش شده را به خاطر آوردید، آن را مصرف کنید.
• اگر فاصله زمانی اندکی تا زمان دوز بعدی باقی است، دوز فراموش شده را مصرف نکرده وطبق برنامه نرمال خود عمل کنید.
• هرگز 2 دوز و یا دوزهای اضافی از دارو را با هم و در یک زمان مصرف نکنید.
• بدون مشورت با پزشک معالج، دارو را قطع نکرده واز تغییر دوز تجویز شده و یا تعویض یک محصول با فرآورده های ساخت شرکت های دیگر اجتناب کنید.

بعضی از عوارض جانبی این دارو چیست؟

کلیه داروها ممکن است باعث عوارض جانبی شوند. اگرچه بسیاری از بیماران دچار عارضه جانبی نشده و یا فقط عوارض خفیفی را بروز می دهند. در صورتی که هر کدام از عوارض زیر و یا عوارض دیگر باعث ایجاد مشکلات در شما گردید، با پزشک خود تماس بگیرید:

• عوارض در محل تزریق (مانند خارش، قرمزی، درد، تورم، زخم، کبودی). جهت کاهش این عوارض، محل تزریق را به صورت چرخشی و طبق جدول رنگی راهنمای نواحی تزریق انتخاب کرده و از تزریق در محلی که از قبل دارای مشکل می باشد، خودداری کنید. دقت کنید که هرگز دو تزریق پی در پی را در یک نقطه انجام ندهید.
استفاده از کمپرس سرد چند دقیقه قبل و بعد از تزریق زیفرون، می تواند در تسکین و کاهش درد حین تزریق کمک کننده باشد.
نگهداری فرآورده به مدت حداقل یک ساعت در دمای اتاق به هم دما شدن فرآورده با دمای محیط کمک می کند و بدین وسیله درکاهش احتمال بروز درد تزریق می تواند بسیار موثر باشد.

• علایم شبه سرما خوردگی. این عوارض شامل سردرد، ضعف، تب، لرز، بدن درد و تعریق می باشند. داروهای ضددرد ملایم مانند استامینوفن در این موارد مفید می باشند. این عوارض در ابتدای شروع درمان با دارو بیشتر دیده شده و عمدتا با ادامه مصرف دارو و به مرور زمان کاهش می یابند و یا حتی برطرف می شوند. در صورت بروز هر یک از این عوارض، استفاده از داروهای مسکن و یا تب بر یک ساعت قبل و یا بعد از تزریق کمک کننده است.
نکته مهم دیگر در جهت کاهش این عوارض این است که دارو را همیشه در یک زمان معین و منظم و ترجیحا در ساعات اولیه شب تزریق کنید تا بروز این علایم بیشتر در زمان خواب  بوده و در طول روز کمتر موجب ناراحتی شوند.
• افزایش آنزیم های کبدی.
• شکم درد
• تغییرات الگوی خواب
• ضعف و خستگی
• سردرد.
باید توجه داشت که لیست فوق بیانگر تمامی عوارض جانبی این دارو نمی باشد. درصورتی که در مورد عوارض جانبی ویا توصیه های پزشکی مربوط به آن ها سئوالاتی دارید، با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

لطفا جهت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از زیفرون، نکات مرتبط با تزریق و عوارض جانبی فرآورده از لینک های زیر استفاده نمایید.

نقاط مناسب تزریق دارو در بدن

داروی زیفرون به صورت تزریق زیر جلدی یا همان زیر پوستی تجویز می شود و8 ناحیه مختلف برای تزریق این دارو وجود دارد که عبارتند از:

-بازوها (چپ و راست)

-ران ها (چپ و راست)

-باسن ها (چپ و راست)

-اطراف شکم (چپ و راست)

1

بازو: کناره خارجی و پشت بازو به اندازه 15-10 سانتی متر پایین تر از شانه و15-10 سانتی متر بالاتر از آرنج

ران: ناحیه جلوی ران به فاصله 15-10 سانتی متر پایین تر از کشاله ران و 15-10 سانتی متر بالاتر از زانو و به سمت خارج خط اطوی شلوار

شکم: ناف را به عنوان نقطه مرکزی در نظر بگیرید و از آن 5 سانتی متر فاصله بگیرید. ناحیه ای به اندازه 15-10 سانتی متر عرض و 15-10 سانتی متر طول در دو طرف ناف محل مناسب تزریق در شکم است.

باسن: باسن را به 4 ناحیه تقسیم نمایید. ناحیه فوقانی و خارجی باسن جای مناسب تزریق می باشد.

نکته: هر کدام از نواحی ذکر شده به 6 قسمت تقسیم می شوند. قسمت بالا (راست و چپ)، قسمت وسط (راست و چپ) و قسمت پایین (راست و چپ) که در کل 48 ناحیه تزریق را تشکیل می دهند. تزریق به شکل چرخشی در این 48 ناحیه انجام می شود.

لازم به ذکر است که یک عدد کارت رنگی راهنمای نواحی تزریق در داخل هر بسته ازداروی زیفرون قرار گرفته است.

دانستن این نکته مهم است که جهت کاهش عوارض جانبی محل تزریق، تجویز این دارو باید به صورت چرخشی و هر یک روز در میان در یکی از این 48 ناحیه صورت گیرد. لذا در صورتی که ترتیب مراحل تزریق رعایت شود و با توجه به تزریق یک روز در میان این دارو، هر 96 روز یکبار یعنی تقریبا به فاصله 3 ماه، تزریق در یک ناحیه تکرار می شود که این امر مدت زمان کافی را جهت ترمیم پوست محل تزریق قدیمی فراهم آورده و موجب به حداقل رساندن عوارض محل تزریق می شود.

شرکت زیست دارو دانش همواره بر اصل احترام و حمایت از بیماران مبتلا به ام اس اعتقاد داشته است. در راستای این اصل، مراکز پشتیبانی پرستاری مشتمل بر کادر درمانی قوی با مهارت های لازم در زمینه ام اس تحت نظارت نیروهای متخصص ایجاد گردیده است.

پرستاران پشتیبان به سوالات و مشکلات احتمالی به وجود آمده در حین درمان به شما پاسخگو می باشند. علاوه بر این، آموزش های لازم جهت کسب مهارت برای استفاده از زیفرون به طور رایگان و عملی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. مراکز مربوطه اقدام به برگزاری دوره های آموزشی و انتشار  بروشورها و کتابچه های راهنما جهت آشنایی بیماران با بیماری ام اس و نکات مربوط به مدیریت درمان دارویی ام اس را به منظور افزایش سطح اگاهی بیماران فراهم می نمایند. همچنین جهت تامین رفاه و آسایش بیماران مصرف کننده زیفرون تجهیزات کمکی نظیر اتواینجکتور، کمپرس سرد و کیف مسافرتی مخصوص نگهداری زیفرون تهیه و در اختیار بیماران قرار می گیرد.

شما می توانید جهت برقراری ارتباط با مرکز مشاوره تخصصی زیفرون با شماره های 399-885220397(021) تماس برقرار نموده و ضمن بیان سوالات خود، با مراکز پشتیبان پرستاری مربوط به شهر خود نیز آشنا گردید. مرکز مشاوره تخصصی زیفرون در تمام ساعات شبانه روز آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد.

دریافت دفترچه